За смокините с любов...
Въпреки че смокините са сезонни плодове, те са на разположение през цялата година в изсушен вид. Те са с по-сладък вкус в сухата си форма и са много хранителни, тъй като съдържат витамини А, B и минерали като фосфор, калций, желязо и манган. Ето някои ползи от смокините, които не сте знаели досега.
- Пектинът в смокините е от полза за храносмилателната система. Той помага за изчистването на натрупания холестерол в организма.
- Хипертонията може да се появи, когато има увеличен прием на натрий и ниски нива на калий в организма. Смокините обаче са с ниско съдържание на натрий и високо съдържание на калий и по този начин, помага за предотвратяване на хипертонията.
- Сушените смокини съдържат омега-3 и омега-6 мастни киселини, както и фенол (карболова киселина). Те са полезни за предотвратяване на коронарни сърдечни заболявания.
- Смокините са и източник на калций, което е добро за укрепване на костите.
- Понеже смокините са богати на калий, те помагат за регулирането на кръвната захар. Това е от полза за диабетиците. Също така хората, чиято диета е богата на натрий, могат да страдат от загуба на калций чрез урината. Високото съдържание на калий в смокините помага за предотвратяването на този процес.
- Консумацията на смокини е ефективно средство за лечение на болки в гърлото поради високото съдържание на лепкава субстанция.
- Смокините също са били използвани за лечение на сексуална слабост. „Лекарството” изисква накисване на 2-3 смокини в мляко за през нощта и след това се консумират на следващата сутрин.
- Смокините съдържат и желязо, което ги прави полезни при лечение на анемия.
- От пюрираните пресни смокини пък става чудесна маска за лице, която се държи 10-15 минути. Това е полезно срещу акне и пъпки.
- Яденето на смокини може да облекчи умората и да увеличи силата на мозъка.
Източник: Health.bg
Вижте още
Няма коментари
Съдържанието в коментарите представя мнението на потребителите на Medicine.bg. То не е проверено от модератор за медицинска или фактологическа точност и не замества консултация със специализирано мецинско лице.
Нагоре към статията
Добави коментар
Коментари, които не са свързани с темата и съдържат неподходящо съдържание, могат да бъдат модерирани или премахнати.