Слънчогледовото семе сваля високото кръвно
Ядките, рибата и зърнените храни са №1 в диетите при хипертония
Консумацията на слънчогледови семки намалява нивата на "лошия" холестерол и се препоръчва при хората с високо кръвно налягане. Ако хипертониците искат да понижат кръвното си налягане, да ядат по 30 грама ядки пет пъти в седмицата, съветват специалисти.
Множество са факторите, които повишават кръвното налягане (хипертония). Сред тях са наследствена обремененост, психично напрежение, преяждане, затлъстяване, застоял начин на живот, употреба на големи количества алкохол, пушене, прекалена консумация на кафе и чай, солени храни. Симптомите на високото кръвно налягане се изразяват в главоболие, локализирано в тила, нервност, избухливост, лесна умора, сърцебиене, "прескачане" на сърцето, задух, сърдечна астма. Възможни са и сърдечна недостатъчност с постоянен задух, както и инфаркт на сърцето. Хипертонията се отразява и на мозъка. Наблюдават се ранни атеросклеротични промени, които оказват влияние на паметта и на характера на личността. В някои случаи се стига и до мозъчен инсулт. Когато хипертонията не се лекува, тя може да доведе до инфаркт или мозъчен кръвоизлив. Лечението на високото кръвно налягане обикновено започва с промени в диетите.
Едно от възможните средства за борба с хипертонията е именно консумацията на слънчогледови ядки. В състава им влизат главно ненаситени мастни киселини - линолова (50-65%) и олеинова (25-40%), които водят до формиране на т. нар. добър холестерол. Това ги прави изключително полезни при сърдечносъдови заболявания и при повишено кръвно налягане. Освен това семената на слънчогледа са богати на магнезий. Той активира ензимите, които помагат на организма да използва енергията от храната. Подпомага контролирането на кръвното налягане, регулирането на телесната температура и киселинно-алкалното равновесие. Като източник на витамин D семената на слънчогледа са далеч по-ценни дори от някои рибни източници. Наличието на витамин F в тях ги прави отлично профилактично средство срещу редица заболявания, включително и рак.
Източник: Блиц
Вижте още
Няма коментари
Съдържанието в коментарите представя мнението на потребителите на Medicine.bg. То не е проверено от модератор за медицинска или фактологическа точност и не замества консултация със специализирано мецинско лице.
Нагоре към статията
Добави коментар
Коментари, които не са свързани с темата и съдържат неподходящо съдържание, могат да бъдат модерирани или премахнати.