Не съм съгласна с дишането през носа, тъкмо напротив. Ако бягаш дълго и дишаш и издишваш през носа тормозиш организма. Трябва да се вдишва през носа и издишва през устата.
Сутрешният крос закалява тялото и повишава самочувствието
Всички могат да бягат, но малко знаят каква е ползата от сутрешния крос. Първо - при това най-разпространено и евтино физическо натоварване се задействат всички мускули на организма. А тренираните мускули гарантират здрави стави.
Бягането прочиства тялото от отровите, които се отделят заедно с потта, укрепва сърдечно-съдовата система, подобрява кръвообращението, помага срещу депресията, тъй като в организма се увеличава количеството на хормона на щастието. Стимулира се и работата на черния дроб, защото тъканите на най-голямата жлеза започват да употребяват 2-3 пъти повече кислород от нормалното. Джогингът влияе благотворно на имунната система, закалява, развива личните качества, например самоконтрола, повишава самооценката. И не на последно място - гори калории.
Но за да постигнете тези резултати, трябва да знаете някои правила.
- Започнете с умерени темпове, като ги ускорявате постепенно
- Правете по-малко излишни движения, те претоварват организма ви
- Стъпвайте меко, без рязко натоварване на петите, иначе може да пострадат ставите ви
- Опитвайте се да намалите до минимум сцеплението със земята, все пак това е бягане, а не разходка, поставяйки стъпалото си на земята, трябва колкото можете по-бързо да го вдигнете
- Дишайте през носа, ако дишате през устата, значи организмът ви е претоварен и не му достига кислород
- Бягайте редовно, иначе няма да има полза
- За възстановяване на водния баланс на организма след тренировката пийте вода със стайна температура
- След като пробягате набелязаната дистанция, в никакъв случай не спирайте, а ходете, докато не се възстанови нормалният ви пулс.
Запомнете, че очакваният ефект ще дойде само след редовни тренировки, при това е необходимо периодично да увеличавате натоварването.
Източник: Health.bg
Вижте още
1 Коментар
Съдържанието в коментарите представя мнението на потребителите на Medicine.bg. То не е проверено от модератор за медицинска или фактологическа точност и не замества консултация със специализирано мецинско лице.
Добави коментар
Коментари, които не са свързани с темата и съдържат неподходящо съдържание, могат да бъдат модерирани или премахнати.