Я си представете такъв екземпляр за ваш началник!
Работохолизмът издава проблеми в личния живот
Според заключенията на испански екип от университета в Кастелен де ла Плана работохолизмът е опасно психическо разстройство. То на пръв поглед изглежда икономически изгодно, но тъй като последствията за здравето са сериозни, в крайна сметка страда и индивидът, и обществото.
Според предишно изследване пренапрежението в работата е причина за 11% от психическите заболявания в Германия. Експертите дават диагноза работохолик на човек, който обича да работи извънредно и продължително, като с това сякаш компенсира чувство на вина заради мнимо безделие. Много психолози и психиатри предлагат работохолизмът да се разглежда паралелно с останалите поведенчески фактори, влияещи върху психическото и физическото здраве на хората.
Според статистика на Международната организация на труда 8% от работещите прекарват около 12 часа в денононощието, потънали в служебни ангажименти, като така търсят спасение от някакъв личен проблем. Работохолизмът обаче гарантира прекомерна умора и изтощение, нарушения в съня и необходимост от прибягване до психотропни вещества.
Специалистите предупреждават - повече от 50 часа седмично работа вече означава опасност от изброените последици в краткосрочен период. Те подчертават в същото време - работохолизмът е своеобразно следствие от други проблеми - трудности в семейството, в социален или финансов план. Ако човек е много по-обсебен от работата, отколкото от личния си живот, то това е признак на небезобидното за здравето състояние работохолизъм.
Източник: Health.bg
Вижте още
- Повишената алкохолна поносимост е сигнал за привикване
- Какво в газираните напитки води до пристрастяване?
- Озеленете офиса, за да сте здрави
- За да не ви носи работата стрес и неудовлетворенност
- Сокът от боровинки забавя деменцията
- Движението прогонва тревогите
- Тютюнопушенето влошава състоянието на пациентите с множествена склероза, според проучване
1 Коментар
Съдържанието в коментарите представя мнението на потребителите на Medicine.bg. То не е проверено от модератор за медицинска или фактологическа точност и не замества консултация със специализирано мецинско лице.
Добави коментар
Коментари, които не са свързани с темата и съдържат неподходящо съдържание, могат да бъдат модерирани или премахнати.