Новини и статии

Как да запазим енергията си, без да посягаме към сладкото

Публикувано в: Хранене и диети 22 October 2010

cookies

Забързаното всекидневие отцежда всяка капка от енергията на съвременния човек. Затова винаги е полезно да се знае как може да се поддържат постоянни нива на енергия през целия натоварен работен ден. Специалните твърдят, че ключът е в балансирането на нивата на кръвната захар, така че тялото да получава постоянни дози гориво.

Какво представлява кръвната захар?

За да имате енергия през целия ден, тялото ви се нуждае от правилно и ефективно метаболизиране (усвояване и обработване) на храната. Това включва разграждането на въглехидратните храни в захари (глюкоза), която организмът използва за енергия. Способността на тялото да регулира нивата на захарта в кръвта е от съществено значение за общото здраве, контрол на теглото и настроението.

Инсулинът е хормон, който контролира нивото на кръвната захар и зависи от минерала хром, за да транспортира глюкозата в клетките.

Други хранителни вещества, които активират ензими, участващи в захарния и въглехидратния метаболизъм, са цинк, магнезий, манган и витамин В6.

Когато захарта спадне...

Колебанията на кръвната захар, особено ниските нива (хипогликемия), може да доведат до дълъг списък от симптоми, включително раздразнителност, агресия, депресия, виене на свят, безпокойство, объркване, главоболие, сърцебиене, разсеяност, прекомерна жажда, мускулни крампи и ниско либидо. Тези колебания са естествена реакция на промените, причинени от приема на храни (въглехидрати) и течности (кофеин, сладки напитки и алкохол), както и от начина на живот (стрес, тютюнопушене, алкохол, лекарства и наркотици).

Докато е нормално кръвната захар да се покачва и намалява, то степента, в която нивата се променят, създава тези симптоми. Добрата новина е, че това може да се контролира, като се поддържа здравословен баланс чрез някои промени в диетата и начина на живот.

Слезте от енергийната въртележка

Ако има дълъг период между основните хранения, кръвната захар (глюкоза) ще падне до много ниски нива, което ще предизвика усещане за необходимостта от бързо покачване с помощта на чаша кафе или шоколад.

Когато захарта падне много ниско, се отделя адреналин от надбъбречните жлези, за да принуди черния дроб да произвежда повече глюкоза, за да коригира дисбаланса. Това може да доведе до твърде високи нива на захар в кръвта, което означава, че задстомашната жлеза трябва да отдели повече инсулин, за да се намалят нивата на глюкозата.

Ако от панкреаса постоянно се иска да произвежда допълнително инсулин, може да се претовари и да не може да се справи с изискванията. След това се появява обратният проблем - високо кръвна захар (хипергликемия), тъй като организмът не произвежда достатъчно инсулин, за да се справи с глюкоза. Крайната форма на това е диабет.

Няколко полезни съвети

Винаги яжте закуска, която създава необходимите нива на енергия за деня. Избягвайте зърнените закуски от кутия - вместо това си направете своя собствена каша, като използвате овес, която можете да подсладите с малко плодове или чисто плодово пюре.

Яжте малки порции, с не повече от три часа разлика. Спадът на енергията, която може да се получи следобед, се дължи на намаляване на нивото на кръвната захар. Може да се избегне, ако ядете малко и често, но се придържайте към бавно разграждащите се закуски.

Яжте нерафинирани сложни въглехидрати с всяко хранене: пълнозърнест хляб, макаронени изделия, кафяв ориз, просо, овес и ръж. Ако не сте сигурни как е рафинирано дадено нещо, помислете колко близо е до естественото си състояние: колкото е по-близо, толкова по-малко рафинирано е.

Дори и плодовата захар може да доведе до хаос в системата ви. Разреждайте соковете 50/50 с вода. Ако трябва да приемате стимуланти - чай, кафе, шоколад или консервирани напитки - консумирайте ги след ядене и никога на празен стомах.

Винаги включвайте източник на протеини, като например: една ябълка с четири бадема, сурова целина, моркови и броколи, биологично кисело мляко със семена или пресни плодове, пресни плодове с половин чаена лъжичка тиквени или слънчогледови семки и половин авокадо, тахан или хумус.

Източник: Health.bg

Сподели в:

Нередност Изпрати Принтирай
Facebook

Няма коментари

Съдържанието в коментарите представя мнението на потребителите на Medicine.bg. То не е проверено от модератор за медицинска или фактологическа точност и не замества консултация със специализирано мецинско лице.

Добави коментар

Коментари, които не са свързани с темата и съдържат неподходящо съдържание, могат да бъдат модерирани или премахнати.

Нагоре към статията
Page generation time: 0.23096 seconds