Новини и статии

Как да се преборим със сладкишите?

Публикувано в: Хранене и диети 9 October 2009

Преборете сладките изкушения

В малки количества не са опасни, но който често ги похапва, ще си има проблеми. Борбата срещу сладките примамки е трудно изпитание. Ето няколко съвета как да се преборите с изкушението, като прилагате някои хитрини.

Когато ви се похапва нещо сладичко, спирате да мислите за мечтаната перфектна талия, за строгата диета, която спазвате мъчително от една седмица, за дънките, които сте си купили специално един номер по-малки, за да ви мотивират да отслабнете. Тогава мислите единствено и само за парчето шоколад в хладилника, което приятелят ви не е успял да изяде предната вечер, за малката сладкарничка на ъгъла, в която може да си купите любимата малинова торта, или за витрината за захарни изделия в близкия магазин.

Най-късно след като сте заситили апетита си, закономерно се появява чувството за вина и усещането, че сте качили поне два килограма. Това ви кара да мислите как ще се самонакажете за прегрешението, заточвайки се във фитнес клуба след работа или започвайки отново омразната протеинова диета. Но какво поражда изкусителните мисли - дали е всекидневният стрес, дали ниското съдържание на захар в кръвта поради пропуснат обяд или просто малката слабост, наречена любов към сладкото? С известна дисциплина и като прилагате някои от нашите съвети можете да се преборите с изкусителното желание за парче шоколад, сметанова торта или ябълков пай.

Ванилията, която произлиза от семейството на орхидеите, е била използвана още от ацтеките като мощен афродизиак. Британски изследователи твърдят, че ароматът на истинската ванилия може не само да предизвиква апетит, но и да засити апетита за сладко, тъй като стимулира отделянето на хормона серотонин, който се произвежда при похапването на шоколад. Много по-обикновен и скучен метод, но също тъй подходящ в борбата срещу изкушението, е дъвката без захар. С аромат на ягода, лимон, канела или класическа мента дъвката създава илюзията, че похапваме нещо сладко. Така забравяме за истинските "забранени изкушения". Древната китайска медицина също предлага начини да се справите със сладкия порок - чрез акупресура. Без специални уреди, с обикновено натискане на определени точки по тялото може да постигнете чудеса. С показалец натискайте точката между горната устна и носа или тази в средата на гръдната кост и то в продължение на десет секунди. Правете това между 5 и 10 пъти на ден и така ще забравите изкушението.

Цветовете се използват за терапия и влияят на настроението. Всеки цвят предизвиква някаква асоциация и поражда или потиска желания. Синият цвят може да ви помогне да устоите на глада, тъй като не предизвиква апетит и дори се смята, че тъкмо поради това не присъства в почти никакви продукти и храни. Нарисувайте голяма картина със сини бои или пастели, окачете я в кухнята или трапезарията и се опитвайте да се наслаждавате на произведението си, а не на някой шоколад. Помага! Всеки знае, че "забраненият плод" привлича силно. Затова решения като „Повече никога няма да хапна сладкиши!" са не само безполезни и не спират похапването, а дори увеличават желанието за забранените лакомства. Можете да залъгвате глада си с нещо по-безобидно от захарните изделия. Пригответе си, примерно, твърдо сварени яйца в хладилника. Яйцето съдържа само 67 калории. То е прекрасен източник на микроелементи и чисти белтъчини и затова е много подходящо като заместител на опасните сладости.Аюрведата е не само наука за изцеляване на тялото и ума, но и начин да се предпазите от опасното похапване. Почитатели на аюрведа твърдят, че дълбокото дишане не само успокоява, но и засища. Поемете дълбоко въздух, така че коремът ви да образува дъга. Издишайте. Повтаряйте, докато се заситите. Сега е моментът. Обявете война на сладкишите. Купете си ванилова шушулка, заредете хладилника с яйца и рисувайте сини картини. Не забравяйте точките на акупресурата и дъвчете дъвка. Кажете сбогом на пороците!

Източник: БГНЕС

Сподели в:

Нередност Изпрати Принтирай
Facebook

Няма коментари

Съдържанието в коментарите представя мнението на потребителите на Medicine.bg. То не е проверено от модератор за медицинска или фактологическа точност и не замества консултация със специализирано мецинско лице.

Добави коментар

Коментари, които не са свързани с темата и съдържат неподходящо съдържание, могат да бъдат модерирани или премахнати.

Нагоре към статията
Page generation time: 0.19271 seconds