Експериментално лекарство срещу хепатит С
Лекарство, което атакува хепатит C по напълно нов начин, се е оказало много ефективно при шимпанзета (единствените животни освен хората, податливи на вируса ) и действало няколко седмици след прекратяване на лечението, съобщи Ройтерс.
Американски учени смятат, че лекарството, произвеждано от датската компания Santaris Pharma AS, ще може да замени по-токсичните лекарства като част от коктейл за борба с хепатит C. Обичайното лечение включва 48 седмици с комбинация от антивирусни препарати, но има ефект само при около половината пациенти, а някои развиват толкова тежки странични ефекти, че трябва да спрат лечението.
В проучване, публикувано в Science, учените установили, че то използва нов подход - блокира възпроизводството на вируса чрез намеса в микро-РНК. При две шимпанзета, които получили по-голяма доза от препарата, е имало намаление на нивата на вируса в кръвта и черния дроб с 350% за 12 седмици. Вирусът не е показал резистентност. Освен това молекулите на веществото са толкова стабилни, че продължават да действат и след прекратяване на приема. Друг ефект от лекарството е и намаляването на нивата на холестерола с 45%, но понеже се поставя интравенозно, не би могло да замени традиционните медикаменти.
Източник: Health.bg
Вижте още
- Хепатит С е сред водещите заразни болести
- Безплатни изследвания за хепатит В и С във Варна
- Безплатни изследвания за хепатит В и С в Стара Загора
- Няколко чаши кафе помагат в борбата с чернодробни заболявания
- Забравете за въглехидратите, ако черният дроб страда
- ГМО - със специално обозначение върху етикетите
- 1000 бебета не са ваксинирани срещу морбили във Варна
Няма коментари
Съдържанието в коментарите представя мнението на потребителите на Medicine.bg. То не е проверено от модератор за медицинска или фактологическа точност и не замества консултация със специализирано мецинско лице.
Нагоре към статията
Добави коментар
Коментари, които не са свързани с темата и съдържат неподходящо съдържание, могат да бъдат модерирани или премахнати.