Болести
Рак на ендометриума
Рак на ендометриума
- 1 Определение за Рак на ендометриума
- 2 Анатомия на матката
- 3 Доброкачествени и злокачествени тумори на маточното тяло
- 4 Рискови фактори за развитието на рак на едометриума
- 5 Симптоми на ендометриалния карцином
- 6 Как се поставя диаднозата рак на еднометриума?
- 7 Стадии на заболяването
- 8 Лечение на рака на ендометриума
- 9 Прогноза
- 10 Литература
Как се поставя диаднозата рак на еднометриума?
При жени със симптоми, предполагащи наличието на рак на ендометриума се назначават изследвания на кръвта и урината. За да се постави диагноза се назначат и някои от следните изследвания:
- Гинекологичен преглед - преглеждат се вагината, матката, пикочния мехур и ректума за наличие на „бучки" или изменения във формата и размера им. С помощта на спекулум се изследват горната част на вагината и шийката на матката.
- Цитонамазка - вземат се клетки от шийката на матката и горната част на вагината, които в последствие се изследват лабораторно за абнормални клетки.
- Трансвагинален ултразвук (трансвагинална ехография) - в вагината се въвежда вагинален трансдюсер и се оглеждат женските репродуктивни органи - матката, яйчниците, шийката на матката и вагината.
- Биопсия - взема се част от тъканта на маточната лигавица. Обикновено процедурата се извършва чрез сепарирано абразио или аспирационен кюртаж. Взетата тъкан се изследва за наличие на ракови клетки, хиперплазия и други заболявания. Често за кратък период след извършването на биопсия пациентите имат оплаквания свързани с болки и вагинално кървене.
Продължи да четеш за Рак на ендометриума на следващата страница.