Може ли човек да редактира паметта си?
Новите методи за корекция на спомените дават надежда, че ще един ден ще е възможно да се излекуват фобиите, посттравматичният стрес и другите синдроми, свързани с повишена тревожност.
На първия етап на лечението споменът се „извлича от архива" и пациентът бива подтикван отново да изпита емоциите от даденото събитие - най-често това е страх или отчаяние. Например, на ухапан от куче, показват фотография на животното, след което обучават пациента да реагира по различен начин на извикания спомен. Последният етап е „редактираният" спомен да се затвърди в мозъка.
Стремежът не е напълно да се изтрият спомените - освен етичната страна, това би навправило проблемно запазването на другата информация в паметта, асоциативно свързана с нежеланата. Според Роджър Питмън, преподавател по психиатрия в Харвард, идеалното постижение би било да се намали или ликвидира страхът от спомена за дадено преживяване. Тези нови изследвания се базират на радикално различното разбиране на механизма, по който спомените остават в мозъка. Преди се смяташе, че те се запечатват като фотография - всички детайли се фиксират в един миг. Сега много специалисти смятат, че спомените се съхраняват от мозъка подобно на папки в чекмедже - и докато разглеждаш някоя, може да промениш нещо в нея.
При обичайното лечение на психически травми и фобии пациентът бива заставен да се срещне с причинителя в безопасни условия и постепенно инстинктивният страх отслабва. „Но този метод не отстранява страшните спомени, а рецидивите на фобиите са често явление", посочва д-р Една Фоа от Пенсилванския университет.
Надеждата на учените е, че чрез новите методи ще могат да минимизират инстинктивния страх и дори да го ликвидират завинаги. Усилията са фокусирани към момента на извличане на спомена от архива и запаметяването на редактирания вариант.
Източник: Health.bg
Вижте още
- Създадоха хапче за подмладяване на мозъка
- Три хранения на ден подобряват паметта
- Мозъкът пази спомените дори когато са забравени
- Плацебо ефектът не е плод само на въображението
- Маниакалността на финландците по диетите не ги спасява от наднорменото тегло
- Липсата на сън изостря чувството на глад
- 14 полезни свойства на кафето
Няма коментари
Съдържанието в коментарите представя мнението на потребителите на Medicine.bg. То не е проверено от модератор за медицинска или фактологическа точност и не замества консултация със специализирано мецинско лице.
Нагоре към статията
Добави коментар
Коментари, които не са свързани с темата и съдържат неподходящо съдържание, могат да бъдат модерирани или премахнати.