Столът, моят враг
Столът на работното ви място може да се окаже ваш смъртен враг. Без преувеличение. Същото се отнася и за седалката в колата ви и за удобното кресло у дома. Бедата не е във формата на седалката. Всичко зависи от това колко дълго прекарвате там.
Специалистите проучили колко време прекарват хората в седящо положение за 12 години и установили, че тези, които търкат стола през по-голямата част на деня, боледуват повече, по-тежко и умират по-рано от хората, които се движат. Дори и ако правят физически упражнения по половин час всеки ден, любителите на седящото положение не са в състояние да снижат показателите за смъртност до тези на хората, които прекарват в седнало положение само по 3 часа на ден.
Разбира се, че може да неутрализирате този убиец! Ако си живеете зад бюрото, поне ставайте от стола често и се разтъпквайте наоколо. Раздвижването стимулира и мозъка - така се раждат ценни идеи. И правете физически усилия. Макар и да прекарват седнали много време през деня, активните хора живеят по-дълго и по-пълноценно от хората, които не се движат достатъчно. Не се осланяйте само на часовете, които прекарвате във фитнес залите. Бъдете активни и извън тях. Прехвърлянето на чипс от купата до устата или придвижването с креслото на колелца в стаята не вършат работа. Става дума за физическа активност в двора, на открито или у дома, разходка с ускорено темпо, игра на федербал с децата или неделен футбол.
Равносметката е проста: За да живеете по-дълго, прекарвайте по-малко време пред компютъра или телевизора и се движете повече. Никога не е късно да приложим това.
Източник: Health.bg
Вижте още
- Сексът влияе върху качеството и продължителността на живота
- Секс за здраве или здраве за секс
- Хапвайте ягоди, малини и... боб за дълголетие
- Удължете живота си, като намалите храната
- Гимнастика с раменете помага при плексит
- Ходенето облекчава симптомите на менопаузата
- Жените на средна възраст трябва да се движат активно по 1 час дневно
Няма коментари
Съдържанието в коментарите представя мнението на потребителите на Medicine.bg. То не е проверено от модератор за медицинска или фактологическа точност и не замества консултация със специализирано мецинско лице.
Нагоре към статията
Добави коментар
Коментари, които не са свързани с темата и съдържат неподходящо съдържание, могат да бъдат модерирани или премахнати.