Плевен е пред грипна епидемия
Плевен е пред прага на грипна епидемия. В областния град заболеваемостта от грип и остри респираторни инфекции през последната седмица е скочила на 246,81 на 10 000, срещу 118,47 на 10 000 за предходната, съобщи д-р Бонеслав Бонев от РИОКОЗ.
Той уточни, че ръста на болните е двоен, което е над обичайното за сезона за Плевен. Цифрите поставят Плевенска област на второ място в страната по заболеваемост от респираторни инфекции - след София област, а на трето е област Габрово.
В момента от осемте практики на лични лекари, чрез които се следи заболеваемостта, са взети 6 проби носо-гърлен секрет. Те са изпратени за анализ в референтната лаборатория на НЦЗОО, за да се установи какви щамове се разпространяват в плевенско.
Д-р Бонев уточни, че когато болните в областта достигнат 335 на 10 000, тогава ще се обяви грипна епидемия.
За предстоящата вълна са раздадени 11 000 дози противовирусни и противогрипни препарати на лични лекари, ДКЦ-та, Спешно отделение на УМБАЛ-Плевен, ЦСМП и филиалите му. Противогрипните медикаменти са доставени на РИОКОЗ от Министерството на здравеопазването. На сайта на инспекцията са качени и алгоритмите, които са утвърдени от МЗ във връзка с действията на здравните власти относно предстоящата епидемия.
При разговор с проф. д-р Пенка Илиева, от Клиниката по инфекциозни болести на УМБАЛ-Плевен, стана ясно, че екипът на клиниката има готовност да реагира при грипна пандемия. „Подсигурени сме с медикаменти, като част от тях са от миналата година, когато актуален беше т.нар. свински грип", каза проф. д-р Илиева. Тя припомни, че свинският грип протече много тежко, защото от 8 болни, настанени за лечение, само един е бил спасен.
Д-р Илиева апелира хората да внимават, защото и грипните вируси, които ще ни атакуват тази година също не са безобидни. „Важно е болните през първите пет дни да са на легло, а още от първите 24 часа от заболяването да започнат да приемат вирусостатици, като „Тамифлу" или „Реленца" и топли течности", посъветва проф. д-р Илиева.
Тя е категорична, че грипа не е леко заболяване, което да се подценява от хората, защото след него се появява т.нар. имуносупресивен ефект. Потиска се имунната система и са възможни вторични бактериални инфекции.
„Другият опасен момент е, че грипният вирус засяга дихателната система и предизвиква тежки пневмонии, засяга сърдечно-съдовата система, като е възможна и остра сърдечна недостатъчност, както и централната нервна система - т.нар. грипен енцефалит, който протича тежко и е с висока смъртност", каза проф.д-р Илиева.
Източник: Health.bg
Вижте още
- Появи се вирус H1N1, устойчив на лекарства
- През януари у нас се очаква грипна епидемия
- Грипна епидемия в още пет общини на страната
- Грипът – актуално и прогноза
- Л. Иванов: 40% от диабетиците у нас не знаят, че са болни
- Кръвен тест за ранно откриване на ревматоиден артрит
- Шумът на работното място ни обрича на вредни навици
Няма коментари
Съдържанието в коментарите представя мнението на потребителите на Medicine.bg. То не е проверено от модератор за медицинска или фактологическа точност и не замества консултация със специализирано мецинско лице.
Нагоре към статията
Добави коментар
Коментари, които не са свързани с темата и съдържат неподходящо съдържание, могат да бъдат модерирани или премахнати.