
Генни изменения обуславят повишен риск от тумори

Генетични изменения, по-специално на хромозома 9p21 са свързани с повишен риск от развитие на тумори на мозъка и на кожата. Това показват резултатите от няколко изследвания, публикувани днес в сп. "Нейчър Джинетикс".
Изследванията са правени в центъра А.Д. Андерсън, Тексаския университет в САЩ, и Института за изследване на рака в Лондон, информира АФП. Те са установили повишен риск от глиома при промени в 5 гена, сред които гена CDKN2A, разположен в хромозома 9. Глиомите са най-често срещаните при зрелите хора тумори на мозъка. Изследване на Калифорнийския университет в Сан Франциско и на Майо Клиник показват връзка между промените на хромозома 9 и глиобластома, агресивна форма на тумор на мозъка. В две изследвания - направени в Европа и Австралия - при генетични вариации на хромозома 9p21 е установен повишен риск от меланома, най-сериозния рак на кожата, и увеличаване на риска от клетъчен карцином, най-честата форма на рак на кожата. Най-главният известен рисков фактор за кожните тумори е излагането на слънчевите лъчи, предупреждават лекарите.
Източник: БГНЕС
Вижте още
- Хлебната коричка препятства образуването на тумори
- Вегетарианството не пази от всички видове рак
- Вирусна инфекция предизвиква рак на простатата
- Туморите в яйчниците остават „невидими” с години
- Здравната система у нас е на последно място в Европа
- Солено – до пристрастяване...
- Момиче живее като по чудо с излекувано сърце след отхвърляне на присадено
Няма коментари
Съдържанието в коментарите представя мнението на потребителите на Medicine.bg. То не е проверено от модератор за медицинска или фактологическа точност и не замества консултация със специализирано мецинско лице.
Нагоре към статията
Добави коментар
Коментари, които не са свързани с темата и съдържат неподходящо съдържание, могат да бъдат модерирани или премахнати.