Здравейте, помолиха ме да публикувам един лек за камъни в жлъчката. Рецепта е много просто пие се чай от невен (хубаво е да не е в пакетчета е да е в кутии препоръчвам този на "БИЛЕК" - http://www.bilec.net/product/87/chay-neven-30-g.html но може и друга марка). Чая не съм го пробвал понеже няма проблеми засега но ми казаха, че е много ефективен. Една жена е имала прегъната жлъчка с камъни с в нея и след като го пила известно време се е излекувала. Който иска да пробва ако не помогне то поне няма да навреди.
До какви усложнения може да доведат проблемите с жлъчката?
Проф. д-р Тома Пожарлиев, завеждащ клиника по обща и ендоскопска хирургия, УСБАЛ „Св. Анна", София
Това е сложен въпрос, тъй като човек може да е болен, без да има каквито и да било оплаквания. Затова е изключително важно хората да имат културата и да се преглеждат профилактично, особено когато говорим за заболяване на жлъчния мехур или т.нар. камъни в жлъчката. Това е едно доста често срещано заболяване в съвремието и води до сериозни усложнения.
Камъните обикновено се образуват в жлъчния мехур. Не е ясна причината за това, но впоследствие се получава възпаление. По-сериозното усложнение е, когато тези камъни се придвижат по жлъчния канал, запушат го и човек пожълтее. Точно тогава са големите и силни болки под лъжичката. Иначе жлъчните кризи почти не съществуват. Усеща се тежест в дясното подребрие след нахранване. Само при възпаление се появява болка отдясно и се вдига температура. Твърде вероятно е обаче да няма каквито и да било симптоми. За профилактика е достатъчно човек веднъж годишно да си прави ехография. Прегледът не е нито скъп, нито вреден или пък болезнен и дава информация както за жлъчния мехур, така и за състоянието на черния дроб, бъбреците, матката, яйчниците.
Начинът на живот свързан ли е с тези проблеми?
Застоялият начин на живот или хормонално нарушение могат да доведат до появата на камъни в жлъчката. При жените проблеми с жлъчката често се появяват след бременност.
За коя възраст и за кой пол са най-типични?
До 50 години страдат повече жените, особено пълните и русите. Над 50-55-годишна възраст започват да боледуват и мъжете. Като цяло се среща при по-възрастни хора. Естествено има и прецеденти.
Какво е съвременното лечение и може ли да се мине без операция?
Освен оперативната интервенция съществува и друг метод - разтваряне на жлъчните камъни. Използва се, когато те са много малки и не е възпалена стената на жлъчния мехур. Лечението е медикаментозно и продължително. Около 50% от пациентите, които са ползвали този метод, се излекуват след лечение в продължение на 5 години. 60% от тях обаче получават след години отново камъни в жлъчния мехур. Затова препоръчително е отстраняването на жлъчния мехур, защото него ако го няма, няма къде да се образуват. Билките и другите народни методи не разтварят камъните.
Какво може да се случи, ако човек получава жлъчни кризи, но го е страх от операцията?
Запушване на жлъчния канал и възпаление на жлъчката. Тук вече и самата операция е по-сложна, защото освен отстраняването на жлъчния мехур трябва да се отварят и жлъчните пътища, да се почистват и да се възстановява проходимостта на жлъчката.
Друго усложнение е панкреатитът, който в много случаи има летален изход. Продължителното застояване на тези камъни може да доведе и до ракови образувания. Затова дори и пациентът да няма оплаквания, при наличието им е добре да се направи операция. Тя е по-малко рискова и страхът от нея е абсолютна глупост.
С какво съвременните технологии промениха лечението на жлъчните болести?
Ендоскопското отстраняване на жлъчния мехур или т.нар. безкръвна операция е революция в медицината. Практикува се по света и вече повече от 20 години и у нас. Възстановяването след операцията е бързо, в рамките на няколко дни, като все пак зависи от възпалението.
Остават ли някакви трайни ограничения във всекидневието след отстраняване на жлъчния мехур?
Не. Преди операция се спазват повече ограничения и диети, отколкото след нея.
Източник: Health.bg
Вижте още
- Активното движение намалява риска от камъни в жлъчката
- Какво не знаете за орехите?
- Упойката при раждане не вреди на детския интелект
- Учени разкриха тайната на "йо-йо" ефекта
- Световен ден за борба с рака
- Започна процедурата за европейско финансиране на проекти в здравеопазването
- Мигрената удвоява риска от инфаркт
2 Коментара
Съдържанието в коментарите представя мнението на потребителите на Medicine.bg. То не е проверено от модератор за медицинска или фактологическа точност и не замества консултация със специализирано мецинско лице.
nqmam kamuni v jluchkata,no poluchih vuzpaleniena jluchniq mehur "holecistit".Iskaha da q premahnat v Pirogov...no mnenieto na gansterolog beshe da ne q maham.Vzenah medikamenti pet dni i se pochustvah dobre.Predi ne sum imala problemi...vsichko zapochna izvednuj...temperatura i ujasni bolki.Trqbva li da mahna jluchkata za da sum spokoina za v budeshte ili trqbva da spazvam hranitelen rejim.Pri kontrolniqt pregled,kazaha che sum dobre.No pri purviqt pregled kazaha che ima technost v mehura i odebelqvane na stenite...tova moje li da se rezorbira ot organizma ili moje da dovede do uslojneniq...
Добави коментар
Коментари, които не са свързани с темата и съдържат неподходящо съдържание, могат да бъдат модерирани или премахнати.